Zarządzanie zmianą biznesową

Świetna atmosfera, błyskotliwi prelegenci, inspirujące dyskusje i zawsze aktualny temat – za nami bardzo udane spotkanie CIONET Polska poświęcone Business Change Management.
Business Change
Statystki z sondażu spontanicznie przeprowadzonego na naszym spotkaniu potwierdzają powszechnie znaną teorię – wszyscy na co dzień mają do czynienia z dużymi zmianami biznesowymi, zmiana jest naturalnym elementem biznesowego krajobrazu.
sala
 
Nowoczesna organizacja musi mieć zdolność do ciągłego wprowadzania zmian. Profesor Andrzej Sobczak, SGH, mówił m.in. o kryzysie tradycyjnych metod zarządzania, które przestają się sprawdzać w otoczeniu VUCA.
henschke
W PZU projekt dużej zmiany został przeprowadzony w metodyce Agile, w zespole złożonym z 400 osób z różnych działów, bez rozróżniania IT i biznesu. Przemysława Henschke, Członek Zarządu PZU podkreślał, że najważniejsze są cztery zasady Agile: ludzie są ważniejsi od procesów, gotowy software ponad dokumentację, współpraca i interakcja z klientem są ważniejsze niż ustalenia kontraktowe, zmiana zamiast podążania za planem. Jego zdaniem, w zmianie bardzo istotny jest moment, pęd, nabranie mocy i siły.
iTaxi
Stefan Batory, założyciel i CEO iTaxi opowiadał o potrzebie wprowadzania nieustannych zmian w modelu biznesowym tak innowacyjnej firmy jak jego. Każda z początkowych trudności powodowała weryfikację kierunku działania i dalsze mozolne podążanie ku sukcesowi.
Dariusz Śpiewak opowiadał o trudnym wprowadzaniu zmian w administracji publicznej na przykładzie swoich doświadczeń w ZUS.
sala_philips      stolik2
Dla Romana Wendta, prezesa Stowarzyszenia Interim Managers, zmiana to przede wszystkim czynnik ludzki. Kluczem nie są wszyscy ludzie w organizacji, ale przede wszystkim osoby u steru – najważniejsza jest determinacja decydenta. Nie należy bać się oporu ludzi przed wprowadzaniem zmian – może on być cennym sygnałem, że gdzieś popełniamy błąd.
stolik3_W  stolik1
stoliki  kuluary
Zwieńczeniem spotkania była dyskusja przy okrągłych stołach. Zastanawialiśmy się, czy i na ile to IT bywa inicjatorem zmian w firmach i kto z biznesu daje tym zmianom poparcie. Wiele emocji wzbudził temat potencjalnych przyczyn porażek programów zmian.
 
Okazja do kolejnego spotkania w gronie członków CIONET Polska już 22 kwietnia w Warszawie. Tematem będzie Agile in Business. Zapraszamy!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *