Śniadanie z izraelską myślą technologiczną

CIONET Polska kilka miesięcy temu rozpoczął współpracę z Izraelską Izbą Handlową. W jej ramach spotkaliśmy się z Talem Hamerlinem i Royem Barzilayem aby porozmawiać o najnowszych trendach ICT.
sr_20160112_031Tal Harmelin, Director of Commercial Affairs, Ambasada Izraela, podkreślał, że nowe technologie odgrywają ogromną i stale rosnącą role w gospodarce Izraela. Pracuje w nich 10% pracowników, wytwarzają 15% PKB, stanowią 50% eksportu przemysłowego. Składniki innowacji to: dostępność kapitału ludzkiego, infrastruktura technologiczna, silne wsparcie rządu, doświadczona grupa inwestorów.
sr_20160112_062Izrael kładzie bardzo duży nacisk na badania i rozwój. W samym 2015 roku zawarto 104 umowy związane z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, o wartości 9 mld USD. Powstaje ok. 750 innowacyjnych start-upów rocznie.
Udało się stworzyć wspierający ekosystem dla przedsiębiorców. Rząd ocenia ryzyko nowych przedsięwzięć, bierze na siebie jego część, partycypuje w finansowaniu projektów. Działa wiele inkubatorów technologicznych. Podejście Izraela do R&D pokazują statystyki wydatków na cywilne R&D jako procent PKB – w Izraelu to 4,3%, a dla porównaniu w USA – 2,5%.
sr_20160112_119
 
Roy Barzilay jest założycielem jednej z najciekawszych izraelskich firm skautingowych i konsultantem Izraelskiego Instytutu Eksportu. Opowiadał o flagowych izraelskich przedsięwzięciach technologicznych, które można będzie lepiej poznać m.in. na tegorocznym Mobile World Congress w Barcelonie.
Najważniejsze obszary działalności firm izraelskich wiążą się z trendami: IoT: zarządzanie dużymi wolumenami danych, seamless networking, smart home, smart city, cloud of things, jakość usług i jakość customer experience, bezpieczeństwo, mobilność.
Zamierzamy zorganizować w tym roku misję studyjną do Izraela dla członków CIONET Polska. Jej celem będzie pokazanie polskim menedżerom izraelskiego środowiska technologicznego, spotkania z przedstawicielami start-upów, firm, agencji rządowych, centrów innowacji, nawiązanie nowych relacji biznesowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *