Czym CIO szokują rekruterów? Nieobiektywne wnioski z badania CIONET o pracy dla IT Executives

Krzysztof Frydrychowicz
Skoro co drugi CIO w Polsce spodziewa się, że nieodległa przyszłość przyniesie zwrot w jego karierze, to nie może być gorętszego tematu do dyskusji w tym gronie. Nie chodzi tylko o lawinę rotującą dyrektorów w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, czy o konsolidację, ograniczającą liczbę wysokich stanowisk menedżerskich w IT w bankowości. Zagadnienie „dokąd zmierzają polscy CIO” budzi tyle emocji, jest tak złożone i fascynujące, że podjęliśmy się zbadania go u źródła – wśród elitarnej grupy IT Executives zrzeszonych w CIONET.
O plany zawodowe zapytaliśmy ponad 100 dyrektorów IT i członków zarządu odpowiedzialnych za technologię. Wyniki badania „CIO’s Next Job” omówiliśmy podczas marcowego eventu CIONET prosząc o szczere komentarze ekspertów HR i Executive Search, zajmujących się rekrutacją kadry zarządzającej IT. Konfrontacja punktu widzenia „statystycznego CIO” ze spojrzeniem osób od podeszewki znających rynek pracy, dała nieoczekiwane rezultaty. Eksperci Executive Search nie ukrywali zaskoczenia odpowiedziami szefów IT. Oto co ich zaszokowało.
1. Co motywuje CIO do zmiany pracy?
Pieniądze! 68% CIO wskazało w badaniu, że na pierwszym miejscu wśród czynników motywujących do zmiany pracy jest wzrost wynagrodzenia. Rekruterzy nie chcieli wierzyć. Według nich, od dłuższego czasu w większości badań HR, motywy finansowe ustępują innym – możliwości rozwoju, atmosferze, kulturze. Co oprócz pieniędzy liczy się w rozważaniach CIO o nowej pracy? Prestiż! Większość wyznała, że do zmiany przekonałoby ich wejście w skład zarządu nowej firmy. Jak podsumował ktoś z obecnych na sali, wskazane motywacje „ociekają testosteronem”. Porada od rekruterów – nawet jeśli w duchu chcesz więcej zarabiać, to przynajmniej nie zaczynaj od tego rozmowy o pracę.
CIONET-wykres_0007_Vector-Smart-Object
2. Za dwa lata zmieniam pracę! Czy aby na pewno?
Przeszło połowa badanych zadeklarowała, że w perspektywie dwóch lat zmieni pracę. Nasi eksperci są sceptyczni – to życzeniowe myślenie. Mieszanka wysokich aspiracji u części CIO i obaw o utrzymanie pozycji u pozostałych. Notabene, badanie ujawniło, że aktualnie co piąty menedżer niepewnie czuje się w swojej roli. Z pewnością powyższe wyniki nie są dobrym sygnałem dla szefów naszych CIO. Chęć zmiany, poczucie braku stabilności nie sprzyjają stawianiu czoła wielkim wyzwaniom.
3. Jaki masz pomysł na siebie w wersji 2.0?
Trzy czwarte CIO chce pozostać CIO, tyle że tam gdzie trawa mieni się piękniejszą zielenią, czyli po prostu w innej firmie. Może się też zdarzyć, że firma marzeń znajduje się za granicą (37%). Opcja „założę własny biznes” to dopiero siódma myśl, jaka przychodzi do głowy statystycznemu menedżerowi. Zbyt wiele widzieli porażek i niespełnionych marzeń kolegów, którzy poszli na swoje? Eksperci komentujący wyniki podczas spotkania CIONET byli zaskoczeni konserwatywnym podejściem CIO, przede wszystkim umiarkowaną wolą wyjścia z obecnego schematu. Robić swoje to dzisiaj za mało.
CIONET-wykres_0004_Vector-Smart-Object
4. Kto cię zastąpi?
Znowu większość dokonała bezpiecznego wyboru wskazując, że prawdopodobnie następcą będzie ich obecny podwładny. Wychowanie własnego sukcesora to mocna cecha, którą doceniają przyszli pracodawcy – zwracają uwagę dyrektorzy HR. Oby jednak ów sukcesor w ogóle okazał się potrzebny. Już teraz co dziesiąty CIO uważa, że jego stanowisko w obecnym kształcie przestanie istnieć.
5. Rozejrzyj się, porzuć komfort, poszerz kompetencje!
Zdaniem prawie 70% CIO, rynek pracy dla IT Executives nie powiększył się w ciągu ostatnich trzech lat. Miarą była liczba i jakość ofert pracy otrzymanych przez uczestników badania. Ten wniosek wyraźnie  kłóci się z perspektywą rekruterów. Ci bowiem utrzymują, że prowadzą coraz więcej procesów rekrutacyjnych o charakterze transformacyjnym, w których brane są pod uwagę kompetencje cyfrowe. Z jakiegoś powodu takie oferty rzadko trafiają do skrzynek CIO. Albo więc IT Executives niechętnie rozglądają się za rozwojem poza tradycyjnym obszarem technologii, albo na razie pracodawcy nie są skłonni powierzać im ról liderów biznesu i szukają gdzieś indziej.
Kiedy już mieliśmy gotową tezę o „defensywnej postawie statystycznego CIO na rynku pracy”, jedna z naszych koleżanek, dyrektor IT w dużej firmie handlowej pochwaliła się, że właśnie zmieniła stanowisko – po wielu latach w roli CIO awansowała na CDO, czyli Chief Digital Officer. Daleko od data center, blisko marketingu. Powodzenia Kasiu!
Zaproszeni przez nas eksperci Executive Search mogą się mylić w swoich komentarzach na temat rynku pracy. Zachęcamy do własnych interpretacji po zapoznaniu się z pełnym raportem „CIO’s Next Job 2016”.


BONUS TRACK
W CIONET codziennie śledzimy zmiany na rynku pracy. Realne, z imienia i nazwiska, nie uśrednione i statystyczne. Niezależnie więc od omawianego badania przeprowadziliśmy błyskawiczną analizę zmian zatrudnienia w ciągu ostatnich 6 miesięcy wśród członków naszej społeczności.
Aktualna liczebność CIONET Polska: 350 osób
Liczba awansów w ramach tej samej grupy kapitałowej: 16
Przejście na stanowisko CIO do innej firmy: 19
Podjęcie przez CIO pracy u dostawcy IT:  7
Podjęcie przez reprezentanta dostawcy IT pracy jako CIO: 1
Zwolnienia w związku ze zmianą polityczną: 17
Utrzymujący się brak zatrudnienia, dorywczy konsulting: 12
W trakcie zmiany (urlop, wypowiedzenie, zakaz konkurencji): 5
sr_20160310_534
Zapraszamy na kolejne spotkanie CIONET 14 kwietnia 2016. Zarejestruj się!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *