Innowacja i startupy

W głosowaniu członków CIONET Polska na najciekawsze tematy spotkań na ten rok startupy zajęły trzecie miejsce. Dlatego postanowiliśmy umożliwić przedstawicielom naszej społeczności bezpośrednie spotkanie z twórcami kilkunastu interesujących odważnych, nowych inicjatyw.


W dyskusji otwierającej spotkanie  “Innovation – What We Can Learn from Startups” udział wzięły instytucje, które pomagają startupom się rozwijać. Eliza Kruczkowska ze Startup Poland prowadzi działalność lobbingową, pracuje nad wprowadzeniem zmian prawnych w Polsce, które ułatwiłyby rozwój startupów działających w naszym kraju. Jej zdaniem w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nastąpiła pozytywna zmiana w postrzeganiu tego typu firm przez administrację rządową. Nie tylko nowe przepisy potrzebne są nowym prężnym firmom. Noemi Malska, związana z fundacją Startup Hub Poland podkreśla, że ważne jest dostarczenie także sieci kontaktów i odpowiedniego zespołu. Konieczne jest także powiązanie startupów na wczesnym etapie z dużymi firmami – w tym pomaga społeczność Reaktor Warsaw. Korporacje chcą uchwycić odpowiedni moment, w którym warto rozpocząć pracę ze startupem, a w podjęciu tego typu decyzji często uczestniczy akcelerator, taki jak obecny na naszym spotkaniu Fundingbox.
Na scenie zaprezentowały się także 3 zupełnie różne startupy. Herman Van Bolhuis opowiadał o swoim projekcie 3D Makers Zone, który pomaga tradycyjnym drukarniom otworzyć się na nowe możliwości druku 3D, zajmuje się budowaniem ekosystemu pod Amsterdamem, który w przyszłości stanie się europejskim centrum tej technologii.
Sławek Łuczywek z Migam.org opowiedział fascynującą historię swojego startupu, którego rozwiązania pomagają osobom głuchym usprawnić komunikację ze słyszącymi pracownikami działów obsługi klienta.
Vivus Michała Jareckiego w 2012 roku odważnie wkroczył na rynek pożyczek krótkoterminowych i dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii osiągnął znaczący sukces.
Kilkanaście innych pomysłów i historii sukcesu mieliśmy okazję poznać podczas części interaktywnej, było to bardzo inspirujące spotkanie, które być może zaowocuje także powstaniem nowych pomysłów biznesowych oraz współpracą dużych i małych firm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *