Technologie, które zmienią świat

Za nami kolejne bardzo udane spotkanie społeczności CIONET Polska. Emerging Technologies to modny i często eksploatowany temat – dlatego postanowiliśmy podejść do niego nieszablonowo. Spojrzeliśmy na nowe technologie z innej perspektywy – nie firm badawczych prognozujących przyszłość, a CIO.


Jacek Murawski mówił o tym, w jaki sposób racjonalnie podejść do przewidywania przyszłości. Jego zdaniem, zmiany na świecie wcale nie są tak szybkie jak nam się wydaje.
Natomiast branża ICT rozwija się w tempie ok. 60% rocznie już od 40 lat, znacznie szybciej niż reszta gospodarki, umożliwiając tworzenie nowych modeli biznesowych. Jak poradzić sobie z nieprzewidywalnością? Ważne, żeby iść szybko, mniej ważne, w jakim kierunku. Jeśli wszyscy będą podążali w jakąś stronę, to tam właśnie będzie przyszłość. Wizja jest mniej istotna, niż możliwość jej realizacji przez firmę.
Podczas debaty „What keeps us up at night?” znakomite grono panelistów: prof. Piotr Płoszajski, Mariusz Bondarczuk (BPH), Jarosław Herman (AXA), Piotr Muszyński (Orange), Wojciech Pytel (Polkomtel) i Przemysław Zakrzewski (ABB) próbowało udzielić odpowiedzi na tytułowe pytanie. Kilka wniosków z dyskusji:
– Biznesy, które odnoszą sukces potrafią kojarzyć na pozór odległe fakty i robić z tego użytek.
– Sektor ubezpieczeń obawia się upowszechnienia autonomicznych samochodów, ponieważ zmienią całkowicie obraz rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.
– Telematyka pozwala skonwertować każdy biznes na model “naliczania sekundowego”.
– Sztuczna inteligencja zmieni m.in. rynek pracy.
– Operatorzy telekomunikacyjni jeszcze nie wiedzą, w jaki sposób odnajdą się w rzeczywistości ODE (Open Digital Ecosystem).
Tematem kolejnej debaty było wykorzystanie na co dzień Emerging Technologies. Na scenę zaprosiliśmy Ewę Łabno-Falęcką (Daimler), Wojtka Zaskórskiego (Samsung Electronics), Tomasza Lisewskiego (Philips) i Tomasza Mosonia (Skania). Kilka myśli, które padły podczas dyskusji:
– Świat zmienia się dzięki: Big Data, sztucznej inteligencji i robotyce.
– W przemyśle samochodowym nie chodzi już o dostarczanie samochodów, ale o zapewnianie mobilności.
– Rynek rzeczywistości wirtualnej (VR) rośnie w tempie kilkuset procent rocznie.
– VR zmienia sposób prowadzenia interakcji z klientami w większości branż.
Podczas spotkania często pojawiał się temat bezpieczeństwa – zagrożenia rosną tak szybko, jak rozwija się technologia. Właśnie temu zagadnieniu przyjrzymy się już we wrześniu.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *