CIONET Polska Annual Conference

Za nami doroczna konferencja społeczności CIONET Polska What’s Next. Był to niezwykle intensywny i inspirujący czas. Podczas wystąpień wybitnych prelegentów i nieformalnych dyskusji w gronie ponad 150 IT executives poszukiwaliśmy odpowiedzi na ważne pytania: czym jest nowoczesne przywództwo, w jaki sposób ewoluuje rola CIO, jak znaleźć równowagę między życiem zawodowym a życiem prywatnym?


 
Keynote speaker, profesor Cezary Wójcik, Director Center for Leadership, zastanawiał się nad elementem stałym w zmieniającym się świecie – nad naturą ludzką. Dzięki jej niezmienności, wyzwania z przeszłości wciąż pozostają aktualne. Jego zdaniem, przywództwo zaczyna się od pytań o głębszy sens pracy, zakres odpowiedzialności lidera oraz jego odwagę, stosunek do problemów i do kreowania rzeczywistości. Ludzie, którzy skutecznie zmieniają świat, przejmują odpowiedzialność i działają, mają szczególne nastawienie do problemów – są one tylko częścią ich planu.
O nowoczesnym modelu przywództwa rozmawiali także uczestnicy panelu dyskusyjnego, którego moderatorem był Paweł Jakubik, członek zarządu Microsoft Polska. Piotr Czarnecki, CEO, Raiffieisen Polbank, Michał Możdżonek, VP, ZUS, Piotr Muszyński, VP, Orange Polska i Feliks Szyszkowiak, VP, CDO, BZ WBK, patrzą na transformację cyfrową z punktu widzenia kształtowania strategii całej organizacji. Jaki jest najlepszy model przywództwa czy też “digital leadership”? W jaki sposób powinna przebiegać interakcja między liderem a grupą liderów w organizacji?
Trzeba czuć rynek, wiedzieć, z której strony nadejdą nowe trendy, odnaleźć się w stanie permanentnej zmiany i nastawić na zarządzanie tą zmianą. Lider musi mieć rozbudowaną umiejętność słuchania i selektywnego podejścia do rozwiązywania problemów. Nadchodzi koniec ery organizacji hierarchicznych. Trzeba widzieć w ludziach kompetencje, niezależnie od tego, gdzie są przypisani w organizacji.
Pascal Matzke, VP and Research Director, CIO Practice Leader, Forrester, zastanawiał się, czy pojęcie “digital” nie jest kolejnym sloganem marketingowym i jednocześnie, czy za 5 lat w ogóle będzie jeszcze funkcjonował biznes analogowy?
Zmieniają się oczekiwania klientów. Firmy muszą na nowo przemyśleć, w jaki sposób stworzyć dla nich wartość. Dawniej były to produkty i usługi, w nowej rzeczywistości są to doświadczenia, efekty i pragnienia. Według 93% CEO, technologie cyfrowe zmienią ich biznes w ciągu najbliższego roku. Jednocześnie, jedynie 15% uważa, że ma odpowiednich ludzi, którzy będą w stanie zrealizować nową cyfrową strategię. W nowoczesnej organizacji potrzebni są wykwalifikowani pracownicy i spójna, holistyczna strategia.
eSports to doskonały przykład zmian rynku i oczekiwań klientów. Według Krzysztofa Pikiewicza, CEO polskiego oddziału ESL, jest to rewolucja w świecie rozrywki. Polska to ogromny rynek widzów rozgrywek e-sportowych, z których połowa to osoby w wieku 21-35 lat. Na świecie wartość tego rynku szacuje się na 436 mld USD, a prognozy na przyszłość są bardzo dobre.  Mieliśmy okazję przekonać się, czym jest eSports podczas konferencji – dwie drużyny graczy walczyły o zwycięstwo w wirtualnej wojnie z terrorystami, a wszystkie ich kroki objaśniał komentator sportowy. Emocje w wirtualnych rozgrywkach okazały się prawdziwe.
Zarządzanie talentami, motywowanie zespołów i pozyskiwanie osób z odpowiednimi kwalifikacjami będzie tematem najbliższego spotkania CIONET Polska, które odbędzie się 24 listopada w Warszawie. Zapraszamy!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *