Nowa jakość platformy

Rozmowa z Dariuszem Piotrowskim, dyrektorem generalnym Dell EMC, członkiem Rady Programowej CIONET Polska.
Cieszymy się, że w społeczności CIONET Polska pojawiasz się w nowej roli dyrektora generalnego Dell EMC. Dostrzegliśmy taką prawidłowość, że zawsze pojawiasz się w nowych firmach w przełomowych dla nich momentach rozwoju. To szczęście czy dobrze zaplanowana kariera?

Dariusz-Piotrowski-Dell-EMC_6-300x300Szczęściu trzeba pomagać. Karierę zawodową, podobnie jak moje pasje, traktuję jak przygodę. Zaczynałem w NASK, gdzie w latach 90. miałem okazję współtworzyć ogólnopolską sieć szerokopasmową, jak również uruchamiać pierwsze węzły internetu. Obsługę pionierskiego połączenia międzynarodowego o zawrotnej prędkości 9,6 kilobitów/sek. wspominam do dziś. Później podobne emocje towarzyszyły mi w 2000 roku w Cisco, gdy brałem aktywny udział w promowaniu i zmianie zwykłej telefonii PCM na telefonię opartą o protokół IP. W Microsoft prowadziliśmy kolejną transformację branży promując model rozwiązań chmurowych
Dołączyłeś do Dell EMC w rok po połączeniu dwóch wielkich firm. Jak oceniasz to z tej perspektywy?
Gdy Michael Dell planował tę operację, słyszał głosy, że to się nie uda: za duże przedsiębiorstwa, za duży kredyt do spłacenia, nie będzie środków na innowacje i nowe produkty. Jednak przychody pozostają na wysokim poziomie 75 mld USD rocznie, na R&D Dell EMC wydaje ok. 4,5 mld USD rocznie, mamy 22775 patentów. Okazuje się, że nasza siła leży właśnie w wielkości. Jeśli uda się utrzymać ten kierunek, to będąc firmą prywatną, staniemy się jednym z największych graczy w branży IT.
Co współczesny vendor może zaoferować wymagającemu, zmiennemu i świadomemu biznesowi?

W Dell EMC mówimy o kole biznesowego przyspieszenia, napędzanym przez nowoczesne urządzenia i aplikacje. Zmienia się cały rynek, coraz więcej klientów szuka solidnej, stabilnej platformy, a nie pojedynczych produktów – w warstwie podstawowej i w aplikacji.
To wszystko ma wspólny mianownik – zmianę kulturową, nowy sposób pracy zarówno klientów jak i vendorów. Żyjemy w czasach „constant deployment”, trzeba nieustannie wprowadzać udoskonalenia odpowiadając na wyzwania rynku i potrzeby konsumentów, wyrażane np. w mediach społecznościowych.
Czy podział na IT i biznes ma jeszcze sens?

Klienci myślą o biznesie, a nie o IT, dlatego szukają platformy, a nie pojedynczych produktów. Także definicja budżetu IT jest przestarzała. Dzisiaj budżety są w biznesie – musimy tylko wykazać, że projekt IT przynosi wymierne oszczędności i korzyści.
Jak Dell EMC odpowiada na coraz powszechniejszą potrzebę przedsiębiorstw związaną z przenoszeniem zasobów IT do chmury?

Naszą odpowiedzią jest chmura hybrydowa. Wierzymy, że najlepiej hybrydę budować w zespole z klientem, mając od niego informację zwrotną – wtedy można osiągnąć znacznie więcej. Warto tworzyć scenariusze przy wspólnym zaangażowaniu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *